Ako vybrať potápačský nôž?

Skúsení, svedomití potápači a freediveri, ktorých vášňou je skúmanie neprebádaného morského života si do modrých hĺbok nezabudnú zobrať potápačský nôž. Vedia, že v neznámom prostredí sa môžeme nechtiac zachytiť do rybárskych sieti, vlascov, morských rias a konárov. Niekedy sa jednoducho vyvlečieme, inokedy je potrebné siahnuť po pomocníkovi. Dobrom potápačskom noži.

 

“Potápačský nôž nemusíte 1000 krát použiť, ale 1001 krát vám zachráni život.”

Jacques-Yves Cousteau, morský výskumník, ekológ, filmár

 

Dobrý nôž má pevnú rukoväť, čepeľ z nehrdzavejúcej ocele, alebo titánu a je vložený v puzdre na dobre dostupnom mieste. Pri výbere noža prihliadajme na viacero faktorov: materiál, veľkosť, tvar čepele, ostrie, rukoväť a prípadne farebné prevedenie.

 

Materiál

Ak sa rozhodujeme pre kúpu potápačského noža, vyberajme z overených materiálov, z nehrdzavejúcej ocele a titánu. Nehrdzavejúca oceľ je základný materiál z ktorého sa vyrábajú potápačské nože. Je to veľmi pevný a trvácny materiál, odolný voči korózii, cenovo dostupnejší.

Titán je ľahký, pevný a lesklý čistý kov, odolávajúci korózii, ale aj kyselinám a chlóru. Titánová čepeľ je jedna z najkvalitnejších a najodolnejších, neotupuje sa tak rýchlo ako čepeľ z nehrdzavejúcej ocele.

 

Veľkosť

Pre rekreačné potápanie nepotrebujeme veľký nôž. Možno vám dodá odvahu, ale pri neobratnom použití, môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Optimálna dĺžka noža je cca 10 cm, pre bežné použitie je úplne postačujúci. Ak sa rozhodneme pre menší nôž, je dobre sa uistiť, že je rukoväť pre nás dostatočne veľká a dobre sa drží, aby sa nám náhodou nevyšmykla z rukavice.

 

Tvar a ostrie

Pri rozhodovaní aký nôž si vyberieme, zaváži tvar špičky. Pre väčšinu rekreačných potápačov odporúčame tupú špičku noža, ktorou nemôžeme poraniť seba, ani poškodiť neoprén či vybavenie. Nôž s ostrou špičkou používajú najčastejšie spearfisheri, lovci rýb.

Ďalšiu voľbu máme medzi priamou hranou ostria a zúbkovaným ostrím. Znovu záleží aký typ potápania či ponoru plánujeme robiť, ale pre základne ponory odporúčame zúbkované ostrie, ktoré môže rezať pevnejšie, odolnejšie predmety a zostáva dlhšie ostré v porovnaní s hladkou čepeľou.

 

 

Potápačské nože sú dostupné v rôznych dĺžkach od 5 cm do 17 cm, ukončené pevnou pogumovanou rukoväťou proti vyšmyknutiu, ktorá by mala dobre padnúť do dlane. Súčasťou balenia potápačského noža, býva praktické puzdro ak by sa v balení nenachádzalo nezabudnite si túto praktickú pomôcku zadovážiť. Je vyrobené z odolného plastu doplnené upínacími popruhmi, vďaka ktorým si ho môžeme prichytiť na opasok alebo obopnúť okolo nohy.

Bez ohľadu na to pre aký nôž sa rozhodneme, vždy keď ho vyberáme z puzdra robme to bezpečne a pomaly, veď posledné čo chceme je porezať svoju výbavu prípadne seba.

 

Záver

Potápačský nôž nám bude vynikajúcim pomocníkom, ak sa zachytíme do rybárskej siete, rybárskeho vlasca prípadne morskej riasy. Nie je primárne určený na obranu voči morským živočíchom, i keď v núdzovej situácii po ňom prirodzene siahneme.

Ak sa chystáme potápať v jasnej modrej vode, napríklad v Karibiku, postačí vám jednoduchý, kratší nôž z nehrdzavejúcej ocele, ktorý pravdepodobne ani nevyužijete. Pre technické, jaskynné a vrakové potápanie je kvalitný nôž nutnosťou. V tomto prípade vám odporúčame robustný, masívny a odolný nôž s pevnou rukoväťou. Po každom ponore nôž opláchnime v sladkej vode, predĺžime tak jeho životnosť.

Výber a kúpa záleží na Vás, ak však máte akékoľvek otázky, určite neváhajte a kontaktujte špecializovaných predajcov, ktorí Vám určite radi a ochotne poradia. 

 

Jelizaveta, Plutvy.sk